Robert Fico svojím hlasovaním sám vyvrátil platnosť svojej tézy o nulovej vojenskej pomoci Ukrajine

Prezidenti a premiéri 26 členských krajín EÚ sa v Bruseli zhodli na ďalšej podpore Ukrajiny a vyzvali Rusko, aby ukázalo skutočnú politickú vôľu ukončiť vojnu. Proti bol jedine Viktor Orbán.

Dané vyhlásenie si zaslúži pozornosť najmä pre dva aspekty. Tým prvým je tvrdenie, že „Európska rada znovu vyjadruje svoju podporu komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru založenému na zásadách Charty OSN a medzinárodného práva a víta ďalšie úsilie o dosiahnutie takéhoto mieru“. A následne „Európska rada vyzýva Rusko, aby preukázalo skutočnú politickú vôľu ukončiť vojnu“.

S prvým tvrdením je nutné súhlasiť, ale ak nazrieme do jeho vecného obsahu, t. j. do zásad Charty OSN (Článok 2), tak zistíme, že prvý, kto by mal preukázať politickú vôľu ukončiť vojnu, sú krajiny združené v NATO, pretože ony dlhodobo porušujú princíp rovnosti štátov združených do OSN v oblasti bezpečnosti (Čl. 2, bod 1) a svojou politikou rozširovania NATO k hraniciam Ruska vystupňovali vojenskú hrozbu Ruska do takej miery (Čl. 2, bod 4), že Rusko, napriek neustálej snahe o diplomatickú obhajobu svojich záujmov, ktoré však boli krajinami NATO trvale odmietané, muselo začať chrániť svoju bezpečnosť vojensky.

Pokiaľ Európska rada neakceptuje závery dvoch konferencií krajín OBSE, závery, ktoré podpísali všetky krajiny EÚ, venované Charte bezpečnosti Európy (Paríž -1990 a Istanbul -1999), v ktorých sa explicitne hovorí, že bezpečnosť Európy sa nemôže opierať o blok krajín, teda ani o NATO, tak reči o „podpore komplexného, spravodlivého a trvalého mieru“ sú len rečami, ktoré majú zakryť skutočnú agresívnu povahu politiky EÚ voči Ruskej federácii.

Tá sa nakoniec v obnaženej podobe ukazuje v tom, že Európska rada podporuje tézu: „mier prostredníctvom sily“. Jadrom uvedenej tézy vo vzťahu k vojenskému konfliktu na Ukrajine je snaha prinútiť Rusko vojenskou silou, aby akceptovalo tie isté podmienky, pre ktoré bolo nútené začať svoju špeciálnu vojenskú operáciu. To znamená, aby sa podriadilo vojenskej hegemónii NATO a akceptovalo Ukrajinu ako vojenský kyjak v rukách NATO, permanentne ohrozujúci bezpečnosť a celistvosť Ruskej federácie.

Odmietavý postoj V. Orbána k danej rezolúcii je pochopiteľný, lebo jej schválenie je vlastne podporou vojenského konfliktu, čo V. Orbán odmieta nielen rečami, ale aj politickými skutkami.

Prekvapuje alebo vlastne už ani neprekvapuje postoj nášho premiéra, ktorý na jednej strane hovorí o podpore nulovej vojenskej pomoci Ukrajine a súčasne zodvihne ruku za tézu: „mier prostredníctvom sily“, čo si nutne vyžaduje vojenskú podporu Ukrajiny. R. Fico svojím hlasovaním sám vyvrátil platnosť svojej tézy o nulovej vojenskej pomoci Ukrajine.

Foto: Slovenský premiér Robert Fico (vľavo) sa rozpráva s maďarským premiérom Viktorom Orbánom počas okrúhleho stola na samite EÚ v Bruseli vo štvrtok 20. marca 2025 (SITA/AP Photo/Omar Havana)

Autor článku

Vladimír manda fb
Vladimír Manda
+ dalšie články od tohto autora

Pridaj komentár

Reviews for Robert Fico svojím hlasovaním sám vyvrátil platnosť svojej tézy o nulovej vojenskej pomoci Ukrajine

There are currently no reviews for Robert Fico svojím hlasovaním sám vyvrátil platnosť svojej tézy o nulovej vojenskej pomoci Ukrajine
Scroll to top