Na slovíčko s… Ľubicou Blaškovou (2. časť)

Vyštudovala Moskovský štátny pedagogický inštitút V. I. Lenina. Doktorát získala na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Učila na Vysokej škole ekonomickej. Bola generálnou riaditeľkou sekcie zahraničných stykov na Ministerstve kultúry SR. V živote sa riadi známou vetou kráľa Miroslava z rozprávky Pyšná princezná: „Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj.“ Aktuálne kandiduje na funkciu predsedníčky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Kto je Ľubica Blašková? Dozviete sa z rozhovoru s publicistom Vladimírom Mikundom.

Nemecká ministerka zahraničia A. Baerbocková v januári v prejave pred Bundestagom vyhlásila, že „…musíme urobiť viac, aby sme ubránili Ukrajinu. Áno, my musíme urobiť viac aj v otázke tankov. No najhlavnejšia a rozhodujúca úloha spočíva v tom, aby sme to robili spolu a nehrali hru na „hľadanie vinníka“ v Európe, pretože my vedieme vojnu proti Rusku a nie jeden proti druhému.“ A Biden to v ten deň 25. 1. 2023 tiež osobne potvrdil, že ide o bitku, v ktorej sa aj oni zúčastňujú. Nemecko a USA sa tým v podstate prihlásili k vyhláseniu vojny Rusku!

Ľubica Blašková: Týmto popreli všetky povojnové mierové zmluvy a dokazujú, že 2. svetová vojna sa, bohužiaľ, vôbec neskončila 9. mája 1945, ako sme sa mylne domnievali. Po jej skončení pokračovala v tichej, plazivej forme, o čom svedčia pokusy o zvrátenie jej výsledkov formou prevratov v krajinách socialistického tábora, ale nielen tam, v podstate otravovali celý svet takou hollywoodskou propagandou, pozlátkou, sladkého života Dolce Vita – všetci si tam na Západe dobre žijú, len my tu v socializme trpíme. Výsledkom tejto propagandy bol vznik povojnových prevratov: v Maďarsku v roku 1956, v Nemecku v roku 1960, v ČSSR v roku 1968.

V podstate išlo o jednostrannú snahu narušiť dohody troch spojencov z Jalty 1945, teda o prvú do očí bijúcu falzifikáciu jej výsledkov. Spojenci si rozdelili územia, nešlo len rozdeliť si a bačujme, ale o zodpovednosť za dané územia. My sme sa dostali do sovietskeho vplyvu. Niekto nebol spokojný s rozdelením po Jalte. A bol to Západ. Skúšal si utrhnúť nové územia. Keď sa na tie pokusy pozrieme s pohľadu výsledkov druhej svetovej vojny a boja s fašizmom a nacizmom, tak v podstate Stalin a všetci ostatní chránili výsledok druhej svetovej vojny de jure.

Ľubica Blašková: Súhlasím. Tak to bolo… Pozrite si celý rozhovor.

Scroll to top