Vraj „Cudzincov potrebujeme, nemá kto pracovať“ Polemický komentár od národohospodárov
A tak sa pýtam: Pre potreby slovenského obyvateľstva tu ozaj potrebujeme zamestnať cudzincov, to sa už nevieme postarať sami o seba? Alebo ide zas o „fintu“ cudzích investorov, ako si zabezpečiť efektivitu a ziskovosť vo svojich zainvestovaných fabrikách tu na Slovensku? A na čo máme mať cudzincov – pracovníkov a na čom budú pracovať? Azda cudzinci dorábajú chlieb pre naše potravinárske obchody? Sú cudzinci kľúčovou pracovnou silou v našom poľnohospodárstve pri živočíšnej, rastlinnej či zeleninárskej produkcii?
Za roky trhovej ekonomiky sa výrazne narušila štruktúra potrieb po pracovníkoch a už vôbec sa nedá pospájať štruktúra vzdelania, profesií a vekového rozloženia pracovnej sily s „trhom práce“, ktorý sa prispôsobil cudzím investorom a požiadavkám na pracovné miesta v ekonomike. Vraj máme historicky najnižšiu nezamestnanosť. Ale iba opticky: Desaťtisíce ľudí odišlo do predčasného dôchodku, lebo „na trhu prácu nenašli“. Státisíce ľudí radšej unikajú za hranice alebo do iných oblastí – napr. do živností, do dobrovoľníckych prác, lebo pre nich neexistovala adekvátna ponuka práce. A o cene práce nehovoriac – ak prekročíte o sto kilometrov západné hranice SR, máte mzdu za tú istú prácu o sto percent vyššiu – v eurách. Tak „mizne“ nezamestnanosť.
Na „Pravde“ zas vyšiel jeden naivný a manipulatívne pritakávajúci článok. Od Iris Kopcsayovej: inak tu je zdroj: https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/749435-cudzincov-potrebujeme-nema-kto-pracovat/
Lebo:
Prečo sme potom lákali daňovými prázdninami a dotovaním pracovných miest pre slovenskú pracovnú silu u cudzích investorov na Slovensko?!
Azda nie preto, aby nám ovplyvňovali verejnosť, že je nás málo a treba importovať cudzincov na prácu?
Iné je to už dnes v Taliansku či Španielsku, Nemecku a Francúzsku, kde ozaj imigranti a dočasní cudzinci toto všetko robia. Ale u nás? V „našich“ automobilových fabrikách a v „našich“ obchodných sieťach a v preprave tovaru a v ďalšom priemysle? Poviem to po hebrejsky, aby nám bolo jasné: „Mešuge nám“?
Dám sem pôvodný text článku v úvodzovkách a polemický komentár hrubo zvýraznene:
„Ak by vytvoril podmienky pre pracovnú silu zo zahraničia, ak by zároveň obmedzil možnosť odchodu ľudí do predčasného dôchodku, prípadne ak by znížil počet štátnych úradníkov, situácia by sa mohla zlepšovať.“
(KTO? Štát Slovenská republika? To nemyslia vážne?!)…Sedemdesiatroční dedkovia ako operátori na automotive linkách? Úradníci s „glotovými rukávmi“ pri zastrkávaní káblikov do elektro-súčastí? – Tak to je presné kopírovanie komunizmu, slečna. Pracovná sila zo zahraničia? A bude mať odvody a dane do štátneho rozpočtu SR alebo budú posielať peniažky „domov“, odkiaľ prišli?
„Detí sa rodí málo, pracujúcich teda v najbližších dvadsiatich rokoch výrazne ubudne. Slovensko pritom dlhodobo nepatrí medzi krajiny s vysokým podielom zamestnaných cudzincov. Štatistické údaje hovoria, že k 1. januáru 2024 žili na Slovensku iba štyri percentá cudzincov, pričom 2,9 percenta tvorili občania iných členských štátov EÚ a 1,1 percenta pochádzalo z krajín mimo EÚ. Pritom napríklad v susednom Česku pracuje približne jeden milión cudzincov, čo je 19 percent pracujúcej populácie. Na Slovensku to bolo vo februári len niečo vyše 118-tisíc ľudí. Slovensko má teda v tejto sfére čo doháňať.“
KOĽKO CUDZINCOV? Akosi sa zahmlievajú pravé absolútne čísla: Áno, je ich tu už TRISTOTISÍC! Nielen Ukrajincov (aj s rodinami), Rumunov, Srbov, Indov, Afgáncov, Iračanov, imigrantov došlých z vĺn imigrácie 2015 – 2023).
„Cudzincov u nás nepracuje veľa, ale zmeny sú viditeľné. Kým ešte v roku 2013 ich naše firmy zamestnávali len približne 13-tisíc, o dvanásť rokov toto číslo stúplo asi o 105-tisíc. Je pochopiteľné, že viac ako 46-tisíc ľudí, to znamená 39 percent z celkového počtu všetkých pracujúcich cudzincov, pochádza z Ukrajiny. Pracuje tu tiež takmer 9-tisíc Srbov, vyše 7-tisíc Rumunov či viac ako 6-tisíc Indov.“
AKO PRACUJÚ? Aké mzdy sú im vyplácané? Sťahujú si sem aj rodiny? Stalo sa vám už, že vám taxikár nerozumel a nevedel miesto, kam má prísť? Stalo sa vám, že vám servírka nerozumela? Stalo sa vám, že nemocničný personál vám odpovedal vo svojom rodnom jazyku? Stalo sa vám, že muži na stavbe nevedeli ceknúť po slovensky pri otázke? Nemali by všetci tí prejsť najprv integráciou s naučením sa po slovensky a našich kultúrnych zvykov?
„Podľa zamestnávateľov by celý proces zamestnávania cudzincov zefektívnilo, ak by sa skrátili rôzne lehoty pri vybavovaní potrebných dokumentov, a výrazne by pomohlo celkové zníženie administratívnej záťaže a vychádzanie v ústrety zo strany úradov. Zamestnávatelia by často mohli riešiť svoju situáciu zamestnaním ľudí zvonku, ale bráni im v tom byrokracia, ktorá celý proces zdržiava a komplikuje. Opäť platí, že na Slovensku sa poučíme, až keď nás všetci naokolo predbehnú.“
AKO PRIJAŤ DO PRÁCE? Ráno na korbu nákladniaku ako v USA v 30. rokoch? A výplata „keš“ po každom dni? Ako v Hejrup! filme? Potrebujeme to?
… my nepotrebujeme cudzincov v SR, potrebujú ich cudzí investori, aby si zabezpečili efektivitu a zisky…
Záver:
Slovensku treba toľko pracovnej sily, koľko jej má a na prácu toho druhu, ktorá je potrebná na zabezpečenie chodu hospodárstva v oblastiach, ktoré produkujú tovary a služby pre domáce obyvateľstvo. Teda do potravinárstva, poľnohospodárstva, stavebníctva, priemyslu pre domáce uspokojenie potrieb, pre energetiku, dopravu, inštitúcie, teda pre vnútornú republikovú infraštruktúru.
Všetky ostatné požiadavky na pracovníkov sú prehnané a treba ich ignorovať. Ak chce cudzí investor optimalizovať svoju výrobu a zefektívniť ju, nech si prepočíta svoje kapacity a zníži produkciu u nás. Mal by mať i tak svoj biznis plán na dlhé roky dopredu a ak v ňom rátal s importom cudzej pracovnej sily, jeho risk a jeho smola. Bye, bye!
Poznámka: Ako keby sa tak už investori nesprávali? Rušia výrobu a prevádzky, prepúšťajú zamestnancov všade tam, kde im je produkcia už „nerentabilná“… takže ako hovoril ten Klaus: „Nechme trh, ať rozhodne!“ A štát Slovenská republika by zas mal vytvárať pracovné miesta pre kapacitu svojich občanov a ich kvalifikáciu, – a nie pre kapacity cudzích investorov.
Ilustračný obrázok: Uprostred v popredí sprava: Prezident SR Peter Pellegrini a prezidentka Indickej republiky Draupadí Murmúová po prehliadke výrobných priestorov závodu spoločnosti Jaguar Land Rover (JLR) Slovakia v Lužiankach v okrese Nitra, 10. apríl 2025 (Foto: SITA/Kancelária prezidenta SR)
Súvisiace:
© TVorba.net