Vízia Reštartu je cestou k úpadku našej spoločnosti. EÚ našla náš „jedinečný ľudský potenciál“ v lacnej pracovnej sile

The Show Must Go On!

Pár poznámok k hlavným ideám občianskeho združenia Reštart. https://www.restart21.sk/

Na našu politickú scénu vstupuje občianske združenie „REŠTART – Slovensko 21. storočia“, ktoré o sebe vyhlasuje, že je združením skutočných „sociálnych demokratov“, pretože politika Smeru ako aj Hlasu, „znevažuje pojem“ sociálnej demokracie. Združenie súčasne podporuje a vyzýva občanov k protestom, pretože súčasné politické tendencie ohrozujú „demokratické princípy, zahraničnú politickú orientáciu a základné hodnoty právneho štátu“.

Motívom vzniku občianskeho združenia Reštart je snaha odpovedať na „výzvu“, že „Slováci a všetci ďalší občania už nechcú žiť v stagnujúcej krajine“.

Stagnáciu našej krajiny chcú prekonať realizáciou vízie spoločnosti „humanizmu, sociálnej spravodlivosti a slobody pre každého, a to tak vo verejnom a profesionálnom, ako aj v súkromnom živote“.

Ako túto ambíciu chcú dosiahnuť?

Je možné ju dosiahnuť len prostredníctvom „hlbšej európskej integrácie: Iba tá je cestou k rýchlejšiemu dosahovaniu sociálnych, vzdelanostných a ekonomických štandardov EÚ“. V realizácii našej hlbšej integrácie do EÚ bude združenie Reštart „klásť dôraz na to, aby integrácia neoslabovala, ale, naopak, posilňovala národnú pozíciu Slovenska cez šírenie a uplatňovanie nášho jedinečného ľudského potenciálu a bohatého kultúrneho dedičstva“.

Toľko hlavné idey Reštartu a teraz pár pripomienok k ich vízii.

Začal by som motívom ich vzniku, za ktorý považujú stagnáciu Slovenska. Chcú ju prekonať hlbšou integráciou do „Európy“, z ktorej sa následne vykľuje EÚ. Žiaľ, toto zamieňanie EÚ s Európou je v EÚ dlhodobým zvykom, v ktorom sa udržuje tradičná západoeurópska nadradenosť nad východnou časťou Európy. Ale „demokratom“ EÚ to nielenže neprekáža, ale táto nadradenosť tvorí aj politicko-kultúrny základ ich neustáleho poučovania a zasahovania do krajín mimo EÚ, samozrejme, v záujme šírenia demokracie.

Iná vec je, že autori vízie humánneho, spravodlivého a slobodného Slovenska akosi prehliadli, že pokiaľ ide o stagnáciu, tak dnes stagnuje celá EÚ a jej ekonomické vyhliadky do budúcnosti nie sú o nič pozitívnejšie.

Na uvedenom základe nie je jasné, ako nás hlbšia integrácia do ekonomicky a politicky upadajúcej EÚ posunie k realizácii vytýčenej vízie.

Ak však čítame daný text s porozumením, tak ľahko nahliadneme, že hlbšia integrácia do EÚ nie je cestou k „humánnej, sociálne spravodlivej a slobodnej“ spoločnosti, ale je to cesta k „dosahovaniu sociálnych, vzdelanostných a ekonomických štandardov EÚ“. Lenže uvedené štandardy EÚ v ich reálnej či praktickej podobe sú na míle vzdialené „humánnej, sociálne spravodlivej a slobodnej“ spoločnosti. V roku 2023 bolo v EÚ 94,6 milióna obyvateľov, t. j. 21% populácie ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením. https://ec.europa.eu/…/products…/w/ddn-20240612-1

Inak to ani nemôže byť, veď samotný ekonomický základ EÚ sa opiera o nadvládu súkromného kapitálu, o vykorisťovanie pracujúcich EÚ, o udržiavanie jedných v biede, aby druhí mohli žiť v prepychu. Tak ako by bolo vôbec možné na takomto základe budovať humánnu, spravodlivú a slobodnú spoločnosť?

Uvedená vízia humánnej spoločnosti v sebe obsahuje aj iný rozpor. Konštatuje sa v nej, že v spoločnosti bude sloboda „pre každého vo verejnom a profesionálnom, ako aj v súkromnom živote“. Uvedená téza používa pojem „verejnej“, ako aj „súkromnej“ slobody. Ak uvedené pojmy chápeme dôsledne, tak je zrejmé, že „verejná“ sloboda je protikladom „súkromnej“, pretože vo verejnej sfére sa indivíduum musí riadiť „spoločnou vôľou“ verejnosti a len v súkromnej sfére sa môže riadiť svojou „súkromnou vôľou“. Z uvedenej diferenciácie nutne plynie jednak rozdvojenosť osoby človeka na verejnú a súkromnú osobu, ako aj rozdvojenosť jeho slobody na verejnú a súkromnú.

Predkladaná vízia novej spoločnosti tak ostáva v zajatí súčasnej rozdvojenosti človeka na bytosť politickú, kde sme si všetci rovní a na súkromnú bytosť občianskej spoločnosti, t. j. na bytosť ekonomicko-sociálnej sféry života, kde sme rozdelení na bohatých a chudobných, na tých, čo majú súkromnú ekonomickú moc, a tých čo sú ekonomicky bezbranní a tak musia svoj produktívny život obetovať na oltár súkromným vlastníkov.

Vízia Reštartu v sebe obsahuje aj inú zaujímavosť. Reštart chce pri našej hlbšej integrácii do EÚ klásť „dôraz na to, aby integrácia neoslabovala, ale, naopak, posilňovala národnú pozíciu Slovenska cez šírenie a uplatňovanie nášho jedinečného ľudského potenciálu a bohatého kultúrneho dedičstva.“ Teda posilňovanie našej „národnej pozície“ v rámci EÚ vidí v šírení a uplatňovaní nášho „jedinečného ľudského potenciálu“.

Ako všetci vieme, EÚ našla náš „jedinečný ľudský potenciál“ v lacnej pracovnej sile a touto našou „jedinečnosťou“ prispievame k rozvoju zahraničného kapitálu na strane jednej a k našej biede na strane druhej. Uvedená jedinečnosť našej pracovnej sily je nesporne aj dôvodom jej šírenia do celej EÚ, ale toto šírenie našej „jedinečnosti“ do EÚ nám, žiaľ, našu pozíciu v rámci EÚ nijako neposilňuje. Naopak, uvedená „jedinečnosť“ vedie k postupnému úpadku slovenskej spoločnosti, k znižovaniu počtu obyvateľov, k nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, k úpadku školstva, zdravotníctva a podobne.

Vízia Reštartu je tak z môjho pohľadu cestou k úpadku našej spoločnosti a nie cestou k „humánnej, sociálne spravodlivej a slobodnej“ spoločnosti.

Foto: OZ REŠTART – Slovensko 21. storočia/restart21.sk

Autor článku

Vladimír Manda
+ dalšie články od tohto autora

5 komentárov

  1. Peter Zajac-Vanka píše:

    Ďalšia a teraz ľavicovo socdemácka mimovládka? To vážne? Preboha Weis a Zala spolu? To je koniec… tí už v politike ozaj „vyprchali“. Dobre, že to vysvietiš, aby sme sa nedali pomýliť.

    1. ERIK MIKLETIC píše:

      Zaujímalo by ma to ohladom posilnovania jedinečného ľudského potenciálu. Čítal som tiež víziu reštart21 a že by mali na mysli Slovákov ako lacnu pracovnu silu som tam nenašiel. Je tam však spomenuta vízia socialnej spravodlivosti, ich členmi sú podla zverejnených členov aj odborári, takže neviem odkial autor čerpá že dané združenie vyzdvihuje Slovákov ako lacnú pracovnú silu.

      1. Vladimír Manda píše:

        Celé nedorozumenie je možné vyriešiť veľmi ľahko, k tomu stačí pozornejšie čítanie textu. Vo vízii Reštartu sa hovorí, citujem: „aby integrácia neoslabovala, ale, naopak, posilňovala národnú pozíciu Slovenska cez šírenie a uplatňovanie nášho jedinečného ľudského potenciálu a bohatého kultúrneho dedičstva.“ Teda posilňovanie našej „národnej pozície“ Slovenska chcú dosiahnuť „šírením a uplatňovaním jedinečného ľudského potenciálu a bohatého kultúrneho dedičstva“. Vo vízii niet ani slova o tom, čo majú autori na mysli pod „jedinečným ľudským potenciálom“ Slovákov. Zatiaľ čo teda autori vízie sú ticho o našom jedinečnom potenciály, tak ja konštatujem že EÚ, respektíve jej podnikatelia odhalili jedinečný potenciál našich pracujúcich v tom, že sú lacnou pracovnou silou. Pokiaľ ide o sociálnu spravodlivosť v kapitalizme, tak tá sa neporušuje ak je pracovná sila vyplácaná na základe jej trhovej hodnoty. Ak je jej trhová hodnota nízka, tak aj mzdy sú nízke. Kapitalistická spravodlivosť by sa naopak porušovala, ak by sa platila vyššia mzda ako je trhová hodnota pracovnej sily.

    2. Alex Yashin píše:

      To ma rovnako vydesilo. Rozmýšľam, či môže byť ešte niečo perverznejšie ako spojenie Weissa a Zalu v jednom projekte. A to som Petra Weissa v dávnej minulosti dokonca obdivoval, ach, ja hlupák.

      1. ERIK MIKLETIC píše:

        U mna si náhodou spravil Weiss veľké plus že počas kovid pandémie mal rozumne názory ohladom Covid opatrení a bol proti tomu aby boli ludia nútení sa povinne očkovať MRNA vakcínou, ja si ho za to vážim.

Pridaj komentár

Reviews for Vízia Reštartu je cestou k úpadku našej spoločnosti. EÚ našla náš „jedinečný ľudský potenciál“ v lacnej pracovnej sile

  • Peter Zajac-Vanka
    3. februára 2025
    Ďalšia a teraz ľavicovo socdemácka mimovládka? To vážne? Preboha Weis a Zala spolu? To je koniec... tí už v politike ozaj "vyprchali". Dobre, že to vysvietiš, aby sme sa nedali pomýliť.
    • Alex Yashin
      3. februára 2025
      To ma rovnako vydesilo. Rozmýšľam, či môže byť ešte niečo perverznejšie ako spojenie Weissa a Zalu v jednom projekte. A to som Petra Weissa v dávnej minulosti dokonca obdivoval, ach, ja hlupák.
      • ERIK MIKLETIC
        3. februára 2025
        U mna si náhodou spravil Weiss veľké plus že počas kovid pandémie mal rozumne názory ohladom Covid opatrení a bol proti tomu aby boli ludia nútení sa povinne očkovať MRNA vakcínou, ja si ho za to vážim.
    • ERIK MIKLETIC
      3. februára 2025
      Zaujímalo by ma to ohladom posilnovania jedinečného ľudského potenciálu. Čítal som tiež víziu reštart21 a že by mali na mysli Slovákov ako lacnu pracovnu silu som tam nenašiel. Je tam však spomenuta vízia socialnej spravodlivosti, ich členmi sú podla zverejnených členov aj odborári, takže neviem odkial autor čerpá že dané združenie vyzdvihuje Slovákov ako lacnú pracovnú silu.
      • Vladimír Manda
        3. februára 2025
        Celé nedorozumenie je možné vyriešiť veľmi ľahko, k tomu stačí pozornejšie čítanie textu. Vo vízii Reštartu sa hovorí, citujem: "aby integrácia neoslabovala, ale, naopak, posilňovala národnú pozíciu Slovenska cez šírenie a uplatňovanie nášho jedinečného ľudského potenciálu a bohatého kultúrneho dedičstva.“ Teda posilňovanie našej „národnej pozície“ Slovenska chcú dosiahnuť "šírením a uplatňovaním jedinečného ľudského potenciálu a bohatého kultúrneho dedičstva". Vo vízii niet ani slova o tom, čo majú autori na mysli pod "jedinečným ľudským potenciálom" Slovákov. Zatiaľ čo teda autori vízie sú ticho o našom jedinečnom potenciály, tak ja konštatujem že EÚ, respektíve jej podnikatelia odhalili jedinečný potenciál našich pracujúcich v tom, že sú lacnou pracovnou silou. Pokiaľ ide o sociálnu spravodlivosť v kapitalizme, tak tá sa neporušuje ak je pracovná sila vyplácaná na základe jej trhovej hodnoty. Ak je jej trhová hodnota nízka, tak aj mzdy sú nízke. Kapitalistická spravodlivosť by sa naopak porušovala, ak by sa platila vyššia mzda ako je trhová hodnota pracovnej sily.
Scroll to top