V súvislosti so slávnostnou vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve k 80. výročiu ukončenia Veľkej vlasteneckej vojny v Európe sa okolo nej rozvírili v hlavnom politicko-mediálnom prúde na Západe prehnané vášne. Poukážeme na to, aký význam majú v ruských a sovietskych dejinách vojenské prehliadky na Červenom námestí a že útoky aj v tomto prípade sú vedené len úbohou pomstychtivou rusofóbiou.
K vojenskej činnosti oddávna patrili rôzne ceremoniály a predvádzanie sa. Veľké, slávnostné (spravidla celoštátne) vojenské prehliadky sa rozšírili najmä v 20. storočí. Majú zaujať divákov pútavou prezentáciou vojakov a zbraní, ktorú sprevádza pochodová hudba vojenského orchestra. Prehliadky v niektorých štátoch majú aj historický, neraz hlboko symbolický charakter. Niekde sa dbá aj na vlastenecký rozmer prehliadok, popr. na to, aby sa nimi upevňoval vzťah obyvateľstva k ozbrojeným silám. V niektorých prípadoch môžu mať aj militaristický charakter a slúžia na prezentáciu sily a pripravenosti ozbrojených síl.
V posledných rokoch sa vo svete počet slávnostných vojenských prehliadok zmenšuje. Vzhľadom na nákladnosť a náročnosť ich prípravy a uskutočnenia, je už len málo štátov, kde sa v súčasnosti robia každoročne. Často sa konajú len pri niektorých „okrúhlych“ historických výročiach. Niekedy sa uskutočňujú pri rôznych príležitostiach v menšom rozsahu aj na regionálnej úrovni.
V socialistickom Československu sa slávnostné vojenské prehliadky konali od roku 1951 pri príležitosti osláv Dňa oslobodenia spočiatku každý rok a potom sa prešlo k päťročným cyklom. Posledná prehliadka v Prahe na Letnej bola 9. mája 1985. Hlavná prehliadka v ČSSR bola v Prahe, ale súbežne sa uskutočňovala aj v Bratislave na rôznych miestach (Námestie SNP, Bajkalská ulica).
Po vzniku samostatného Slovenska sa slávnostné vojenské prehliadky uskutočňujú nepravidelne. Nie je spracovaný súhrnný prehľad o nich. Z „vykastrovaných“ mediálnych zdrojov sa dá zistiť, že boli 8. mája 1995 na počesť 50. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe a 21. septembra 2008 (pri príležitosti Dňa ozbrojených síl SR a 15. výročia ich vzniku). Novú kapitolu otvorili vojenské prehliadky v Banskej Bystrici 29. augusta 2019 a 29. augusta 2024, ktoré boli pri oslavách 75. a 80. výročia SNP. Prehliadka v auguste 2024 bola najväčšia v dejinách samostatného Slovenska za účasti takmer 3000 osôb a vyše 260 kusov pozemnej i leteckej techniky.
Vo svete sú najznámejšie každoročné vojenské prehliadky vo Francúzsku (pri príležitosti štátneho sviatku pádu Bastily 14. júla 1789) a v Moskve na Červenom námestí (pri príležitosti Dňa víťazstva).
Tradícia vojenských prehliadok na Červenom námestí po Októbrovej revolúcii v roku 1917 začala 1. mája 1918. Spočiatku boli aj viackrát ročne pri rôznych príležitostiach, najmä 1. mája aj 7. novembra.
Z dejín vojenských prehliadok na Červenom námestí spomenieme dve výnimočné prehliadky. Prvou bola prehliadka na počesť 24. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, ako sa vtedy nazývala Októbrová revolúcia, 7. novembra 1941. Uskutočnila sa v čase bojov o Moskvu, ktoré začali 30. septembra. Spája sa aj s dvomi unikátnymi záležitosťami. Prvou bolo to, že na tento deň Hitler veľkohubo sľuboval, že po Blitzkriegu uskutoční na Červenom námestí prehliadku „víťazného“ nemeckého vojska, ale prehliadku na jeho zlosť konala zase Červená armáda. Druhou sa stalo to, že časť vojakov a zbraní, ktorá sa zúčastnila na prehliadke, z nej odchádzala priamo na frontovú líniu brániť Moskvu. Na prehliadke bolo takmer 28 500 vojakov. Zo zbraní spomenieme 140 diel a 160 tankov.
Druhou historicky výnimočnou bola prehliadka 24. júna 1945 na počesť víťazstva ZSSR nad Nemeckom o Veľkej vlasteneckej vojne. Prehliadku prijímal maršal ZSSR Georgij Konstantinovič Žukov (považovaný za najlepšieho vojvodcu v druhej svetovej vojne) a vojskám velil maršal ZSSR Konstantin Konstantinovič Rokossovskij. Na prehliadke pochodovalo vyše 35 000 vojakov z toho 24 maršalov a 249 generálov. Orchester tvorilo 1400 hudobníkov. Na konci pochodu vojakov sa zhadzovali na kopu ukoristené nemecké bojové zástavy a štandarty, ktoré sa neskôr odniesli do Ústredného múzea Ozbrojených síl. Po námestí prešlo asi 1850 kusov zbraní a vojenskej techniky.
Vojenské prehliadky v povojnovom ZSSR sa uskutočňovali 1. mája (do roku 1968) a 7. novembra. Prehliadky v Deň víťazstva sa uskutočnili len v roku 1965, 1985 a 1990. Posledná vojenská prehliadka v ZSSR aj s účasťou zbraní a vojenskej techniky sa uskutočnila 7. novembra 1990.
Tradícia vojenských prehliadok sa v RF obnovila 9. mája 1995 (pri 50. výročí Dňa víťazstva) a pozostávala z dvoch častí. Prvá časť prehliadky na Červenom námestí mala historický charakter a zúčastnili sa na nej jednotky (pluky) predstavujúce Červenú armádu – 10 frontov Veľkej vlasteneckej vojny. Druhá časť prebehla na Kutuzovskom prospekte pri Poklonnej hore, kde sa vtedy slávnostne otvoril aj Park víťazstva. Na prehliadke sa zúčastnila aj ťažká technika a prvý raz od roku 1957 bol jej súčasťou aj prelet vojenských lietadiel.
19. mája 1995 bol prijatý zákon „O zvečnení víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941 – 1945“, podľa ktorého sa v Moskve, „mestách – hrdinoch“ a v ďalších vybraných mestách majú každoročne konať vojenské prehliadky s kópiou Zástavy víťazstva“. Slávnostná vojenská prehliadka na Červenom námestí sa považuje za vyvrcholenie osláv Dňa víťazstva.
Prehliadku na Červenom námestí prijíma (otvára) minister obrany RF aj keď je to civilná osoba a velí jej veliteľ Moskovského vojenského okruhu. Pozostáva spravidla zo 4 častí: historickej, pešej, technickej a leteckej (tá sa v prípade nepriaznivého počasia nekoná). Po hlásení ministra obrany o pripravenosti vojsk na pochod má prejav prezident RF.
V rokoch 1996 – 2007 sa na prehliadkach nezúčastňovala ťažká vojenská technika. Jeľcinovskí prozápadní liberáli urobili na ulici pri vstupe na Červené námestie pri Historickom múzeu také stavebné úpravy, aby tadiaľ takáto technika prejsť nemohla. Ulica sa uvoľnila až v roku 2008, keď sa znovu objavila na prehliadke ťažká vojenská technika (tanky, rakety a pod.).
Pri okrúhlych výročiach Dňa víťazstva majú prehliadky slávnostnejší – jubilejný – charakter. Pozývajú sa ne aj vedúci predstavitelia cudzích štátov. Prehliadkam sa tým dodáva aj medzinárodný význam v súvislosti s rozhodujúcou úlohou ZSSR pri porážke nemeckého nacizmu.
V roku 2010 sa na prehliadke zúčastnili jednotky štátov protihitlerovskej koalície v počte 70 vojakov. Z USA to bol 18. peší pluk, z Veľkej Británie Waleský pluk a z Francúzska letci eskadry „Normandia-Nemen“. Pochodovali aj jednotka Čestnej stráže poľského vojska a ukrajinskí vojaci. Po pripojení Krymu k RF v marci 2014 sa predstavitelia Západu ani na jubilejných prehliadkach nezúčastňujú.
Prehliadka v roku 2020 sa kvôli Covidu-19 uskutočnila na dvakrát. 9. mája bola len letecká časť a prehliadka s účasťou vojsk sa posunula na 24. júna, kedy sa pripomínalo aj 75. výročie prehliadky víťazstva v roku 1945. Prehliadku z 9. mája tohto roku nebudeme rozoberať, lebo je o nej dosť informácií v rôznych médiách. Pripomenieme len zúfalé vyjadrenia ukrajinského prezidenta, že na prehliadku Kyjev zaútočí, čím len znovu ukázal svoju zúfalú atavistickú rusofóbiu.
Nakoniec položíme všeobecnú humanistickú otázku. Je vhodné v podmienkach, keď v štátoch nie je dostatok prostriedkov na sociálne veci a zdravotníctvo plytvať peniazmi na drahé a veľkolepé vojenské prehliadky? Možno nie všetci s nami budú súhlasiť, ale v podmienkach Ruska, ktoré sa čoraz agresívnejšia EÚ otvorene, ale stupídne snaží dostať na kolená, Moskva využíva prehliadky aj na to, aby odpovedala, my si svoju štátnosť zachováme a dokážeme ju ubrániť.
Foto: Ruské tanky T-90 jazdia na Červenom námestí počas vojenskej prehliadky Dňa víťazstva v Moskve v piatok 9. mája 2025 počas osláv 80. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny (SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
© TVorba.net