Už toho bolo veľa pospomínaného a napísaného, keďže odišiel obľúbený herec, pochádzajúci z vysokokvalitnej „zlatej“ hereckej generácie Slovenska. Ako sa nedávno vyjadril poslanec NR SR D. Jariabek, herci „zlatej“ generácie mali životné šťastie: „Žili v režime, v ktorom žili“ – v socializme! – a kultúra bola „výkladnou skriňou“ socializmu. Bolo prostriedkov na všetko – na filmy, divadlá, televíziu, koncerty, výtvarné umenie, na školy aj na umelecké zájazdy.
Ale mne sa chce pripomenúť si, že bol mojím filmovým idolom v našej slovenskej kultúre.
Isteže, z detstva som mal idoly, ako boli Lex Barker („Ouldšetrhend“), Pierre Brice (Winnetou). Šteloval som si bradu a zatínal päsť ako Barker a chcel som byť pokojný a šľachetný ako Winnetou. Ale to slovenská kultúra formovala môj svetonázor a my sme ako mládež (som ročník 1955) žili osudmi našich filmových a televíznych hrdinov z obdobia Slovenského národného povstania a druhej svetovej vojny. A tam bol všade Štefan Kvietik! Náš hrdina. Charakterný. Nebojácny. Schopný biť sa a konať spravodlivosť. Trpiaci a obetujúci sa. Nevzdávajúci sa. A s chlapským pohľadom…
(Jeho…) „herectvo širokého rozsahu, ktoré v sebe zahŕňa prvky drsnej chlapskosti, mužnej lyrickosti, výbušnej eruptívnosti, zraniteľnej senzitívnosti, pátosu i civilnosti,“ ukázal v mnohých filmoch. Vždy vedel vynikajúco stvárniť súčasné postavy danej doby, bez ohľadu na ich kladný alebo záporný charakter….“ píše sa v https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/20108-stefan-kvietik.html
Boli teraz zmienené desiatky, ba i stovky filmov, inscenácií a divadelných rolí, kde hral. Slovenská televízia by namiesto zahraničných repríz mohla celý rok vysielať „Kvietika“…
Ale ja si spomeniem na jednu televíznu inscenáciu, triptych (tri diely inscenácie – filmu), ktorá vo mne zanechala dojem, neskutočný kultúrny zážitok a zároveň mi odovzdala tie spoločenské a ľudské hodnoty, ktoré uznávam doteraz. Áno, bol to Sám vojak v poli.
Televízna filmová adaptácia rovnomenného románu J.Dolď-Mychajlyka o špionážnej činnosti sovietskeho rozviedčíka počas 2. svetovej vojny. Výborná vojnová dráma zobrazujúca príbeh sovietskeho špióna pracujúceho priamo na nemeckom veliteľstve pod krytím baróna von Goldring. Na veľkorysom pôdoryse 3 hodín 55 minút môžeme sledovať skvelú prácu elity slovenských hercov. Štefan Kvietik v hlavnej úlohe je dokonalým nemeckým dôstojníkom rovnako ako Karol Machata esesákom. Mikuláš Huba, Ivan Mistrík, Oľga Zöllnerová, Eva Mária Chalupová…Napriek televíznemu formátu sa podarilo udržať atmosféru akčnosti a dobovosti, v tom čase ozaj natáčanú v exteriéroch, ako aj v interiéri.
Štefan Kvietik tu hrá civilne, ale dôveryhodne dôstojníka Wehrmachtu, baróna Henricha von Goldringa, ale kto sleduje pozorne dej, neujde mu, že je to „iný nemecký dôstojník“ a až na konci sa v dramatických situáciách odhalí sám ako sovietsky dôstojník rozviedky Grigorij Gončarenko a znemožní ústup i odpor nemeckej jednotky vo Francúzsku.
Iste sa pýtate, prečo mi práve tento herecký výkon dokázal vyvolať ten obraz filmového hrdinu? Možno elegancia, kladnosť, schopnosť zachovať chladnú hlavu…ale dnes hlavne oceňujem, aký výber predlohy a obsahu urobila vtedy Slovenská televízia a v rokoch, keď ešte zobrazovanie hitlerovcov „bolelo“ slovenskú spoločnosť pre skúsenosť, odvážne režisér vykreslil charaktery postáv a zdôraznil výkon hlavnej postavy.
Nečudujem sa, že dnes ako keby si ani RTVS netrúfla túto inscenáciu dať na obrazovku. Okamžite by to skritizovali všetci slniečkari, lebo „tam sa vraj ukazujú fašisti ako ľudia“ a aj sa hajluje…nuž, ten socializmus bol v umení asi oveľa pravdivejší ako to dnešné demokratické podhubie umenia… Takéto umenie bolo za socializmu.
Ale na herectvo a postavu Štefana Kvietika nedám dopustiť. A že nie som inak orientovaný, veľmi sa mi v inscenácii páčila Oľga Zöllnerová ako mademoiselle Monika.
Bolo tu ešte veľa postáv, ktoré stelesnil Kvietik, z vojny, z Povstania, ale aj Hečkovo Červené víno…to by bolo všetko ešte na tri diely… skláňam sa v pokore Majstrovi…
Foto: Legendárny slovenský herec Štefan Kvietik ako Don Rodrigo v hre Cid (1972). Herec zomrel 21. marca 2025 vo veku 90 rokov. Bratislava, 22. marec 2025 (Foto: SITA/Jozef Vavro/SND)
Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.OkZásady ochrany osobných údajov