Osobne si myslím, že najhoršie obdobie zažilo naše novodobé poľnohospodárstvo po „nežnej revolúcii“, ktorá likvidovala socialistické družstvá. Následný vstup Slovenska do EÚ, ktoré nás zaplavilo svojimi dotovanými potravinami a obchodnými reťazcami, definitívne likvidovali naše poľnohospodárstvo, ktoré sa z uvedeného „nežného revolučného“ skoku nespamätalo dodnes.
Je nepochybné, že dohoda s Mercosurom povedie k tomu, že trh EÚ bude zaplavený poľnohospodárskymi produktmi, ktoré nespĺňajú kritériá EÚ, a spolu s existujúcimi produktmi dovážanými z Ukrajiny, ktoré rovnako nespĺňajú kritériá EÚ, budú mať ničivé dôsledky nielen pre naše poľnohospodárstvo, ale aj pre poľnohospodárstvo celej EÚ.
Na rozdiel od autora sa nedomnievam, že podobný typ dohôd patrí do „praveku globálneho kapitalizmu“, ale naopak, takýto typ dohôd je podstatnou a trvalou formou ekonomických dohôd opierajúcich sa o súkromné záujmy podnikateľov, kde víťazí ten, kto disponuje väčším kapitálom. Buržoázne štáty či buržoázne zoskupenia, akými je napríklad EÚ, svojou „štátnou“ či „únijnou“ politikou len realizujú záujem súkromného kapitálu.
Koniec koncov, už dohoda o našom vstupe do EÚ bola jednoznačne „globalistickou“ dohodou, ktorá priniesla zisky len západnému kapitálu. Slovensku priniesla likvidáciu poľnohospodárstva, jednostranne rozvinutý automobilový priemysel a spolu s nimi premenu slovenských občanov na služobníkov EÚ závislých od eurofondov.
Rozhodnutie našej vlády, ktorá uvítala uvedenú dohodu, sa dá pochopiť relatívne jednoducho. Vláda sa nerozhodovala podľa toho, čo je prospešné pre občanov Slovenska, pretože ona zastupuje záujmy občanov len formálne, ale nie reálne, ale podľa toho, čo je prospešné pre väčšinu námezdnej pracovnej sily na Slovensku pracujúcej v službách západného kapitálu a tá sa nachádza v automobilovom priemysle. Pre tento kapitál je dohoda prospešná, pretože od nej očakáva zisky. Pre námezdnú pracovnú silu v automobilovom priemysle je prostriedkom reprodukcie jej života, nie ako slobodného človeka, ale jej opätovnej reprodukcie ako námezdnej pracovnej sily, t. j. života závislého od vôle a svojvôle súkromného kapitálu. Naša vláda, ako aj EÚ svojím rozhodnutím len potvrdili, že sú nástrojom kapitálu a nie nástrojom vôle svojich voličov.
Ak ponecháme stranou, že uvedená dohoda ide zjavne proti Green dealu, pretože je známe, že námorné lode prevážajúce tovar sem a tam patria k jedným z najväčších producentov CO2, otázkou je, či táto dohoda nakoniec nezlomí krk samotnej EÚ, pretože západní farmári dlhodobo žijúci z dotácií sú pri obhajobe svojich záujmov, na rozdiel od našich pracujúcich, samozrejme, s výnimkou lekárov, veľmi dôrazní a nekompromisní.
Súvisiace:
BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – Agropotravinárske samosprávy krajín Vyšehradskej štvorky (V4) Slovenskej, Českej, Maďarskej a Poľskej republiky, dôrazne odmietajú obchodnú dohodu Mercosur, ktorá podľa nich predstavuje vážne riziko pre zdravie európskych občanov a poľnohospodárstvo. „Je vysoko pravdepodobné, že po novom roku sa nanovo začne séria protestov v Bruseli a individuálnych akcií v týchto krajinách. Verejnosť a politici musia vedieť, aké nebezpečenstvo predstavuje Mercosur pre zdravie obyvateľstva. Taký je záver diskusie počas 86. rokovania agropotravinárskych komôr regiónu V4,“ informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Obchodná dohoda s Brazíliou, Argentínou, Paraguajom a Uruguajom (Mercosur) vzbudila obavy medzi európskymi poľnohospodármi, keďže podľa vyjadrenia predstaviteľov krajín V4 naruší rovnováhu v sektore poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) a zvýši riziká dovozu lacných a nekvalitných potravín. „Zo stretnutia na Štrbskom Plese zaznieva jednohlasné NIE MERCOSURU,“ uviedli zástupcovia. Predseda SPPK Andrej Gajdoš poukázal na potrebu ochrany záujmov domácich výrobcov. „Očakávame, že Európska komisia (EK) bude brať viac ohľad na záujmy domácich výrobcov a žiadame vyňatie agropotravinárskej kapitoly z dohody Mercosur. Zatiaľ dominujú len záujmy priemyslu,“ uviedol.
„EÚ chce na jednej strane otvárať dvere veľkým brazílskym farmám. Nechápem potom, ako máme našim poľnohospodárov vysvetľovať, aby znižovali emisie CO2 pri svojej činnosti, hoci pritom umožníme masívne dovozy agrárnych produktov z oblasti Mercosuru, ktoré vznikli na plochách po odlesňovaní brazílskych pralesov. Otázka kvality dovezených potravín pre spotrebiteľov je pre nás rovnako zásadná vec,“ doplnil prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal. V Poľsku už začali protesty proti smerovaniu EÚ v oblasti liberalizácie obchodu. „Od včera sa v Poľsku koná séria viacerých protestov naprieč krajinou. Sme mimoriadne znepokojení, kam smeruje liberalizácia obchodu EÚ,“ priblížil nálady u našich severných susedov viceprezident Národnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska Robert Nowak.
Maďarsko vedie kampaň na zvýšenie povedomia o rizikách spojených s touto dohodou. Prezident Maďarskej poľnohospodárskej komory Zsolt Papp informoval o snahe vyzbierať významný počet podpisov, ktoré plánujú predložiť premiérovi v budúcom roku. „Dodnes sme vyzbierali viac ako 200-tisíc podpisov. Chceme získať až 250-tisíc podpisov a toto odmietavé stanovisko odovzdať premiérovi,“ povedal prezident Maďarskej poľnohospodárskej komory Zsolt Papp.
Okrem protestov plánujú krajiny V4 spustiť občiansku iniciatívu „STOP FAKE FOOD”, „ORIGIN ON LABEL”, ktorá bude požadovať, aby všetky dovážané produkty do EÚ spĺňali rovnaké normy ako európske. Cieľom je zozbierať jeden milión podpisov, ktoré by prinútili EK zaoberať sa sprísnením podmienok dovozov potravín z tretích krajín. SPPK iniciatívu spustiť od nového roka.
Foto hore: Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a brazílsky viceprezident Geraldo Alckmin počas prvej návštevy predsedu vlády SR Brazílskej federatívnej republiky. Brazília, 11. december 2024 (Foto: SITA/MZV)
(Video: facebook.com/tvjoj24)
Pred napísaním komentára sa musíte prihlásiť.
© TVorba.net
Konečne sa niekto ujal informovať verejnosť o tom podraze, čo robí Európska Únia na vlastných spotrebiteľoch a u vlastných producentov poľnohospodárskych výrobkov a potravín! Sledoval som náhodou tú tlačovú konferenciu „naživo“ a som zhrozený, že v ostatných médiách, v TV i v médiách hlavného prúdu na Slovensku je u nás po nej „ticho po pešine“… lebo v krajinách ako Francúzsko, Holandsko, Dánsko, Nemecko či Taliansko už poľnohospodári chcú ísť do ulíc – dobré načasovanie – idú Vianoce! …a kto by chcel protestovať cez vianočné sviatky…
Som rád, že aspoň zodpovední manažéri na SPPK vedia, že to nesmie prejsť. Ešte musia o dohode hlasovať parlamenty členských krajín a dúfam, že to neprejde.
Inak, to už tí pamätníci vymreli: Počas a najmä po prvej svetovej vojne sa už dovážali mäsá z Argentíny, z Brazílie, z Chile…a bol to výnosný kšeft. Ak sa to kazilo, no čo už…Preto vynaliezavý pán LIEBIG stvoril tzv.Liebigov tekutý mäsový koncentrát, na ktorom sa potom vyživovali milióny detí v európskych krajinách po vojne.
..nie, to mi nedá:
Chystá sa EÚ spolu s NATO priamo bojovať na Ukrajine a zaviesť nás do životy a hospodárstvo ničiacu vojnu?
Iba tak sa dá chápať to nadšenie pre import nekontrolovaných a nekvalitných potravín a najmä masa z krajín MERCOSUR. „budeme hladovať a mercosur nás zachráni?“