Rozhodnutie obuvníckej fabriky Ecco v Martine zatvoriť svoje brány a prepustiť viac ako 650 zamestnancov vyvolalo množstvo otázok. V rozhovore s predsedom odborov tejto spoločnosti Pavlom Húšťavom sa pýtame, prečo sa Ecco rozhodlo pre tento krok.
Zabudnite na špekulácie o transakčnej dani. Náš hosť otvorene hovorí o skutočných príčinách odchodu spoločnosti Ecco zo Slovenska. Dozviete sa o kľúčových faktoroch, ako sú manažérske rozhodnutia na úrovni koncernu, výhody prevádzky v Portugalsku s novými halami a modernými technológiami a v neposlednom rade aj o nákladoch spojených s prepúšťaním zamestnancov.
Pavol Húšťava priblíži dôležitú úlohu odborov v Ecco a vysvetlí, aký význam mala ich existencia pre zamestnancov. Ako odbory ovplyvnili výšku odstupného, mzdové podmienky a ďalšie benefity, ktoré by bez nich boli ohrozené?
To sa vôbec nedalo pochopiť, prečo museli cudzinci u nás otvárať obuvnícke fabriky. Keď Československo, Slovensko boli obuvníckymi veľmocami.
Bola to chyba uvažovania ponovembrových vlád, ktoré si moderný regulovaný trh pomýlili s voľným trhom 18. st. Už aj v stredoveku udeľovali panovníci trhové práva podľa potrieb a nie komu sa ako zachcelo. Ale tak sa to dialo, aj mne pod oknami kníhkupectva postavili stánok s knihami, vraj voľný trh a konkurencia. Na jednej ulici povolili aj tri kvetinárstva, hoci bolo jasné, že uživiť sa môže maximálne jedno.
Chýbala ucelená hospodárska stratégia, plánovanie smerovania slovenskej ekonomiky.
Keby išlo o nejakú technologicky náročnú výrobu, ktorú sme potrebovali zaviesť na Slovensku, to by som privítal. Ale nie obuvnícku firmu, kde sme boli doma. A bolo jasné, že nadnárodná firma bude riadiť svoju výrobnú politiku podľa svojich potrieb a nie potrieb Slovenska. Ale tak to vítali aj ľudia, tak teraz nech nevyplakávajú, bolo treba uvažovať.
…
Socializmus s jeho plánovanou ekonomikou nebol vycucaný z prsta, bol reakciou na monopolizáciu ekonomiky, koncentráciu kapitálu. Na výrobno-technologický posun.
Správne vysvetľujúci článok. Hystéria okolo transakčnej dani je vyvolávaná umelo. Ale i nak, reagujem aj na Milana Antala: cit. „Chýbala ucelená hospodárska stratégia, plánovanie smerovania slovenskej ekonomiky.“ Všetci „riešili“ hlavne nezamestnanosť a to čím skôr tým viac. Preto teraz, „keď to nejde“, zatvártajú obuvnícke a textilné výroby, už nieto lacnej slovenskej pracovnej sily a chvalabohu – už sa tu u nich imigranti nezamestnajú. Ešte celý ten proces čaká automobilky a celý blbý automotive priemysel. Čo ak by vláda /Ministerstvo hospodárstva, začala otvárať prevádzky pre slovenskú pracovnú silu doma ? No, to by musela najprv ministerka Saková odstúpiť, aby sa toho niekto na MH SR ujal…