Co nám přinesl a co nám vzal kapitalismus

  • Bohumil Smutný a Vojtěch Mišičák

V posledních letech sílí hlas, který říká, že za socialismu bylo lépe. Tento názor sdílený podle průzkumů přibližně třetinou populace, má své hluboké kořeny a nezakládá se jen na nostalgii.

Lidé, kteří toto tvrzení zastávají, vyjadřují rozčarování z kapitalismu, který přinesl růst ekonomiky, ale také sociální nerovnosti, nejistotu a hluboký propad základních hodnot, které společnost drží pohromadě. Možná je čas ptát se: Nepřišel čas vrátit se k některým principům, které nám socialismus nabízel?

Rovnost pro všechny, ne jen pro pár vyvolených

Socialismus, navzdory svým nedostatkům, přinesl společnosti hodnoty, které kapitalismus jednoduše nenabízí. Prvním a základním principem byla rovnost. Ve světě, kde dnes extrémní bohatství několika jednotlivců kontrastuje s bídou, v níž žijí miliony, si stále více lidí uvědomuje, jak zásadní je zajištění rovnosti příležitostí pro všechny. Socialistický systém garantoval základní jistoty a stavěl na principu, že nikdo nemá být zvýhodněn jen proto, že se narodil do bohaté rodiny nebo měl možnost hromadit majetek. Dnešní společnost, kde si elita kupuje politický vliv a běžní lidé jsou přehlíženi, nemůže nikdy naplnit ideál spravedlivé společnosti.

Právo na práci – důstojnost pro každého

Socialismus také znamenal právo na práci pro všechny, což dnes zní téměř utopicky. Nezaměstnanost nebyla problém, protože každý měl své místo ve společnosti a každý mohl přispívat k budování společného. Právo na práci není jen záležitost příjmu, ale i důstojnosti a pocitu smyslu. Současný tržní systém, který odmítá dát lidem jistotu práce, jen rozděluje společnost a vede ke zbytečným frustracím. Kolik z nás se bojí, že zítra nebude mít práci, že nebudeme schopni uživit svou rodinu nebo si dovolit důstojné bydlení? Ve světě, kde jsou lidé obětí nezajištěnosti a stresu, bychom si měli připomenout, že právo na práci je základní lidské právo.

Bydlení, zdravotní péče a vzdělání nejsou privilegia

Dnešní politická elita vyznává kulturu, kde je vše na prodej. To, co by mělo být základem civilizované společnosti – bydlení, zdravotní péče, vzdělání – je v kapitalismu zbožím, které si řada lidí nemůže dovolit. Socialistický systém měl své chyby, ale nikdy nezpochybnil, že zdravotní péče má být dostupná každému, že bydlení není luxus a že vzdělání má být právo, ne privilegium. Dnes vidíme, jak se z nemocnic a škol stávají korporace, jejichž hlavním cílem je zisk, ne služba lidem. A cena? Rozdělená společnost, ve které je kvalita života privilegium pro vyvolené, zatímco ostatní žijí v nejistotě.

Vlastnictví a kolektivní odpovědnost

Socialismus také stavěl na myšlence společného vlastnictví. Továrny, pozemky, průmysl – vše bylo v rukou lidu a sloužilo k zajištění potřeb celé společnosti, ne jen několika akcionářů. Kapitalismus nám sliboval svobodu, ale v praxi vidíme, že tento systém vede k tomu, že zisky z práce většiny končí v kapsách menšiny. Kolektivní odpovědnost je základem stabilní společnosti – bez ní se společnost drolí a lidé se stávají izolovanými jedinci, kteří bojují sami za sebe. Společenské vlastnictví výrobních prostředků a spravedlivé rozdělení zisků je jedinou cestou, jak zabránit tomu, aby se svět změnil v závod o přežití, kde vítězí jen ti nejsilnější.

Hodnoty, které nás držely pohromadě

Za socialismu byly hodnoty jako solidarita a spolupráce skutečné a přítomné v každodenním životě. Dnes nás kapitalistická kultura učí soutěžit, spotřebovávat a neustále chtít víc – bez ohledu na to, co to stojí ostatní. Solidarita a pospolitost, základní principy socialismu, vytvářely silné vazby mezi lidmi. Tyto vazby dnes nahrazuje individualismus, a jak vidíme, společnost to jen rozděluje a oslabuje.

Je čas vrátit se k základům

Není nutné vracet se k socialismu v jeho minulé podobě, ale některé jeho principy jsou dnes aktuálnější než kdy dřív. Lidé nepotřebují systém, který se na ně dívá jako na prostředek k zisku. Potřebují spravedlivou společnost, která si cení důstojnosti každého člověka a poskytuje mu základní jistoty. Potřebujeme svět, kde je právo na práci a dostupné zdravotnictví samozřejmostí. Potřebujeme rovnost a solidaritu, ne soutěž a honbu za bohatstvím.

Socialismus měl možná své chyby, ale jeho ideály nám připomínají, že můžeme žít ve společnosti, kde nikdo není opomíjen a kde hodnoty jako solidarita, rovnost a kolektivní odpovědnost nejsou prázdnými slovy.

Bohumil SMUTNÝ, předseda klubu krajských zastupitelů za STAČILO! v Jihomoravském kraji

Vojtěch MIŠIČÁK, levicový aktivista

Co nám přinesl a co nám vzal kapitalismus – Naše pravda

(Foto: Canva)

Autor článku

Naše pravda
+ dalšie články od tohto autora

Pridaj komentár

Reviews for Co nám přinesl a co nám vzal kapitalismus

There are currently no reviews for Co nám přinesl a co nám vzal kapitalismus
Scroll to top