V nadväznosti na predchádzajúcu epizódu pokračujeme v odkrývaní príbehov ľudí, ktorí sa neboja bojovať za práva zamestnancov. V našom štúdiu sme privítali Juraja Karasku, predsedu odborovej organizácie v spoločnosti ARRIVA Liorbus, ktorý podobne ako náš predchádzajúci hosť čelí tlaku a praktikám zamestnávateľa pre svoju odborársku činnosť.
V rozhovore sa dozviete:
- Aká je motivácia odborového predáka bojovať za práva zamestnancov a zvyšovať ich povedomie.
- Aké konkrétne kroky a praktiky zamestnávateľ voči nemu podniká v spoločnosti ARRIVA Liorbus.
- Porovnanie situácie dvoch odborových predákov, ktorí sa postavili za práva svojich kolegov.
- Aké sú možnosti obrany a podpory pre odborových funkcionárov v podobných situáciách.
- Prečo je dôležité, aby sa zamestnanci zomkli a podporovali svojich zástupcov.
Pridajte sa k nám a vypočujte si svedectvo ďalšieho odvážneho človeka, ktorý sa postavil za spravodlivosť na pracovisku a čelí za to následkom. Jeho príbeh je mementom pre celú spoločnosť.
Konečne by sme mali brať vážne americkú históriu a poučiť sa, ako dopadli odbory v USA v prvej polovici 20.storočia. Príklady odborárov – Sacco a Vanzeti, zmlátrný Benny Hill ( to nebol ten tlstý komik…) a folkový pesničkár Pete Seeger ( s revoltujúcimi piesňami This Land is Your Land – Tá zem je tvoja zem, a We shall overcome – My to vydržíme – my to prekonáme…) A jedno slovo z tej histórie je aktuálne aj pre Slovensko: štrajkokazi. Áno, to sú tí, ktorých náborujú firmy vo veľkom, stačí im polovica i menej mzdy zamestnanca, ktorého práve vyhodili, alebo štrajkuje…aj tam to boli chudáci z iných amerických štátov – u ás sú to chudáci z Rumunska, Srbska, Ukrajiny, ale i početní imigranti čo prišli alebo ich náborujú cez hranice. Kým sa nezbavíme štrajkokazov, odbory budú bité…