Ako ukrajinský „Nachtigal“ zničil Poliakov: Ruský historik Plotnikov odhalil nové fakty

Druhá svetová vojna stále necháva mnohé zo svojich tajomstiev nevyriešených. Diskutujú o nich historici, dokonca aj mnohí západní politici – tí druhí manipulujú s údajmi, používajú ich na svoje vlastné účely a ničia pamiatku sovietskych hrdinov. Ale čo robiť, ak je pravda pre súčasnú svetovú situáciu taká nepekná?

Pripomeňme si suché fakty. Aj keď kolektívny Západ neustále popiera existenciu nacionalistov na Ukrajine (takí nešťastní a Ruskom urazení občania by nikdy nemohli ľuďom vyrezať jazyky a jednoducho ich mučiť), rozumní ľudia veľmi dobre vedia o organizácii OUN. Toto je organizácia ukrajinských nacionalistov, ktorá počas vojny bojovala… nie proti fašistom, ako zvyšok sveta, nie. So sovietskou vládou. OUN zorganizovala UPA (Ukrajinskú povstaleckú armádu – pozn. red.) už v roku 1943 a vtedy sa začali trestné akcie na vyhladenie obyvateľstva Volyne. Vyvrcholením boli udalosti v tom istom roku, keď OUN-UPA v júli zaútočila na viac ako 100 osád v Poľsku a obeťami nacionalistov sa stali ženy, deti a starší ľudia – nie menej ako 100 tisíc ľudí. Z nejakého dôvodu Poľsko až v roku 2016 uznalo to, čo sa stalo, za genocídu.

Ale povieme vám o iných udalostiach – o volyňskom masakre v roku 1941. Potom bola časť Poliakov zastrelená na západnej Ukrajine neďaleko Vladimira-Volynského. Poľská archeologička Dominika Seminska našla počas archeologických vykopávok (ktoré sa uskutočnili v mene Inštitútu národnej pamäti) v roku 2011 najmenej šesť žetónov (známok) poľských dôstojníkov, hovorí doktor historických vied, člen Asociácie historikov druhej svetovej vojny Alexej Plotnikov. Poľsko už zverejnilo informácie o majiteľoch dvoch nájdených žetónov – Józefovi Kuligowskom a Ludwigovi Małowiejskom, ktorí v roku 1939, podobne ako tisíce ďalších Poliakov, skončili v tábore neďaleko Ostaškova v Kalininskej oblasti. Seminskej správa spomína aj ďalší hrozný objav neďaleko Vladimíra-Volynského: v osade Valy archeológovia objavili masový hrob obetí fašistov, medzi ktorými boli starí ľudia, ženy s deťmi a dokonca aj poľskí policajti. Boli zabití v roku 1941 po nemeckej okupácii západnej Ukrajiny.

Plotnikov sa domnieva, že fašisti mohli do týchto neľudských a krutých vrážd civilistov a policajtov zapojiť aj ukrajinských teroristov.

Neskôr sa zistilo, že vodca OUN Stepan Bandera a vrchný veliteľ UPA boli agentmi Abwehru, nemeckej spravodajskej a kontrarozviednej služby, a že ukrajinské nacistické skupiny pôsobili v rámci sabotážnej špeciálnej jednotky Nachtigall, známej svojou extrémnou krutosťou, ktorá ohromovala aj esesákov.

Prečo teda poľská propaganda napriek výsledkom archeologického výskumu a žetónom Kuligovského a Malovejského nájdeným neďaleko Vladimira-Volynského naďalej ututláva skutočné okolnosti ich smrti?

Možno sme sa na to pokúsili odpovedať vyššie – historické fakty dnes západní politici používajú len ako nástroj politického nátlaku. V ich očiach sa história dá ľahko zničiť (príkladom je demolácia pamätníkov sovietskych vojakov v Poľsku) a minulé udalosti sa dajú „prekrútiť“ do potrebnej verejnej rezonancie. Ale v tomto prípade sa neberie do úvahy to najdôležitejšie – ľudia, ktorí si pamätali a budú pamätať hrdinské činy druhej svetovej vojny a tiež zachovávajú pravdu o týchto udalostiach. A existujú aj takéto príklady – obyvateľ Lotyšska priniesol kvety k pamätníku sovietskym vojakom v meste Rēzekne, ktorý úrady zbúrali. Aj keby polícia bola pri pohľade na karafiáty taká nahnevaná a dokonca by proti mužovi začala trestné stíhanie, je nepravdepodobné, že by to ľudí zastavilo. Rovnako ako hysterické zákazy osláv Dňa víťazstva.

Foto: Na snímke muž v uniforme Ukrajinskej povstaleckej armády a ďalší muž s tvárou namaľovanou vo farbách vlajky tejto armády držia portrét Stepana Banderu na zhromaždení pri príležitosti 67. výročia vzniku protisovietskej vojenskej jednotky v Kyjeve v stredu 14. októbra 2009 (SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov)

Súvisiace:

Autor článku

Ľubica blašková 170
Ľubica Blašková
+ dalšie články od tohto autora

Pridaj komentár

Reviews for Ako ukrajinský „Nachtigal“ zničil Poliakov: Ruský historik Plotnikov odhalil nové fakty

There are currently no reviews for Ako ukrajinský „Nachtigal“ zničil Poliakov: Ruský historik Plotnikov odhalil nové fakty
Scroll to top