Afrika je na cestě rychlého rozvoje, díky Číně

Afrika je mnohými vnímána jako silně rozvojový světadíl. Ale při správném úhlu pohledu má neuvěřitelný potenciál. Spojení Afriky a Číny v rámci Fóra o spolupráci mezi Čínou a Afrikou (FOCAC) je o spolupráci jedné třetiny obyvatel planety, kdy se silně rozvojová Afrika inspiruje a spolupracuje s Čínou, která se sama považuje za největší rozvojovou zemi na světě a zároveň je druhou největší ekonomikou světa. Na rozdíl od západního přístupu k Africe nejde o neokolonializmus, či finanční či nerostné vysávání Afriky. Jde o vzájemně prospěšnou spolupráci, které si Afrika a její lidé velmi váží.

FOCAC je oficiální fórum mezi Čínskou lidovou republikou a všemi 53 státy Afriky (s výjimkou Svazijského království), které bylo založeno v roce 2000. Prezidenti a zástupci jednotlivých zemí, ale i dalších národních a nadnárodních organizací v čele s OSN se scházejí jednou za 3 roky, stejně jako na právě probíhajícím summitu v Pekingu (4. až 6. září), kam dorazilo na 300 delegátů. I při letošním summitu stejně jako při tom posledním v roce 2018 (ten v roce 2021 byl zrušen a jednání proběhla online kvůli covidu) se i letos setkal prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching osobně s každým z hlavních zástupců jednotlivých afrických zemí. Jedná se tak o největší podobné mezinárodní setkání na tak vysoké úrovni.

A Afričané úzkou spolupráci na tak vysoké úrovni oceňují. Západní kritici, kteří si umí představit jen koloniální vztahy svých vlastních zemí k Africe, přesto tvrdí, že vztahy Číny s Afrikou jsou vedeny »neokolonialismem«. Angolský prezident Joao Lourenco v reakci na tato obvinění v nedávném rozhovoru pro čínská média uvedl: »Dobře chápeme, co je to kolonizace. Čína tu není proto, aby nás kolonizovala, ale aby s námi spolupracovala.« A bývalý prezident Čadu Idriss Déby Itno zase dříve potvrdil, že vztahy mezi Čínou a Afrikou jsou založeny na rovnosti. »Čína se nikdy nechová jako všeználek, nikdy nám nedává kázání. To je pro Afriku velmi důležité.«

Prezident Si Ťin-pching v zahajovací řeči letošního fóra prohlásil, že v uplynulých 24 letech, zejména v nové éře, Čína a její afričtí bratři a sestry postupovali ruku v ruce v duchu upřímnosti, efektivních výsledků, přátelství a dobré vůle. »Modernizace je nezadatelným právem každé země na světě. Západní způsob modernizace způsobil rozvojovým zemím hluboké utrpení. Po skončení druhé světové války země třetího světa, včetně Číny a afrických zemí, postupně získaly nezávislost a dosáhly rozvoje a v procesu modernizace neúnavně pracovaly na nápravě historických křivd,« prohlásil.

Tisíce kilometrů železnic a silnic

Spolupráce mezi Čínou a Africkými zeměmi má hluboké historické kořeny. Již v sedmdesátých letech minulého století čínská vláda postupně vyslala více než 50 000 inženýrů a technických pracovníků, aby se podíleli na výstavbě tanzansko-zambijské železnice TAZARA, která je dodnes symbolem pevného pouta mezi Čínou a Afrikou. Od svého zvolení v roce 2013 Si Ťin-pching dále rozšiřuje vzájemnou spolupráci Číny a Afriky. Například výstavbou železniční traťi Mombasa–Nairobi v Keni v letech 2014 – 2017. Trať, která spojuje přístavní Mombasu s hlavním městem země, je dlouhá 485 kilometrů a hlavním dodavatelem stavby za 3,6 miliardy dolarů byla čínská společnost China Road and Bridge Corporation (CRBC).

Železnice Mombasa-Nairobi je jen střípkem širší spolupráce mezi Čínou a africkým kontinentem. Od založení FOCAC v roce 2000 pomohla Čína zemím v Africe vybudovat nebo modernizovat více než 10 000 km železnic. Prostřednictvím takových akcí, jako je 10 plánů spolupráce, 8 hlavních iniciativ a 9 programů, bylo vybudováno nebo modernizováno téměř 100 000 km dálnic, zhruba 1 000 mostů, téměř 100 přístavů a služby telekomunikační sítě pokrývající téměř 700 milionů uživatelských terminálů. Spolupráce v rámci FOCAC ale zahrnuje i rozvoj průmyslu, zemědělství, školství a vzdělávání, zdravotnictví, a v neposlední řadě výstavbu elektráren na obnovitelné zdroje či vodních zdrojů.

Podpora obchodu nulovým zdaněním

Peking se také odhodlal k dosud nevídanému kroku, alespoň v tak velkém měřítku. »Rozhodli jsme se poskytnout nulové celní zacházení 100 % výrobků vyvážených do Číny nejméně rozvinutými zeměmi, s nimiž máme diplomatické vztahy, včetně 33 afrických zemí. Čína je první zemí mezi hlavními rozvojovými zeměmi a ekonomikami světa, která toto opatření přijala, a hodlá tak z velkého čínského trhu udělat velkou příležitost pro Afriku.« potvrdil Si Ťin-pching. Čína tak z vlastní iniciativy jednostranně otevře svůj trh.

Mezi komodity oproštěné od cla z rozvojových zemí patří hlavně zemědělské plodiny a výrobky. Od června 2023 se do Číny prostřednictvím »zeleného kanálu« dostalo 16 zemědělských produktů z 11 afrických zemí a na čínský trh se dostávají další africké speciální komodity z rozrůstajících se a nově vznikajících zemědělských a průmyslových projektů a firem. Za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl čínský dovoz z Afriky 426,65 miliardy jüanů (asi 1355 miliard českých korun, tj. 1,355 bilionu Kč).

Čínská opatření na podporu obchodu výrazně zvýšila africký vývoz do Číny, což výrazně pomáhá zrychlit zemědělský, průmyslový i obchodní rozvoj zainteresovaných zemí díky větším ziskům z obchodu. »Čína se přitom řídí zásadou dávat více a brát méně, dávat dříve, než brát, a dávat, aniž by žádala protislužbu,« vedl Si. Proto Čína rozšíří přístup na trh pro další africké zemědělské produkty, prohloubí čínsko-africkou spolupráci v oblasti elektronického obchodu a dalších oblastech a zavede čínsko-africký program zvyšování kvality. Do budoucna jsou pak připraveny další rámcové dohody o hospodářském partnerství pro společný rozvoj tak, aby čínsko-africký obchod a investice měly trvalou, stabilní a předvídatelnou institucionální záruku.

Milion nových pracovních míst

Zemědělství ale není jediným důležitým odvětvím v Africe. Tento kontinent má i silné průmyslové předpoklady. Bohužel ale dříve místo budování zpracovatelských továren tam, kde se nacházejí i tolik potřebné suroviny, docházelo pouze k vývozu těchto surovin za většinou velmi nevýhodných podmínek pro země, ve kterých se nacházely. To se ale v posledních letech začíná měnit a v Africe začínají pomalu ale jistě vznikat i průmyslová centra. »Industrializace Afriky začala pozdě a má slabé základy. Pouze zlepšením infrastruktury, podporou konektivity a dosažením ekonomické integrace může Afrika provádět rozsáhlou průmyslovou výrobu a účinně integrovat odbytový trh průmyslových výrobků,« prohlásil dříve Costantinos Berhutesfa Costantinos, profesor veřejné politiky na univerzitě v Addis Abebě v Etiopii.

Čína proto zahajuje i partnerskou akci pro spolupráci v oblasti průmyslových řetězců, v rámci které bude také zahájen program budování kapacit pro africké malé a střední podniky. Některé velké podniky budou zase zapojeny do 20 demonstračních projektů digitálního rozvoje na kontinentu, což umožní Africe přijmout novou vlnu vědecko-technické revoluce a průmyslové transformace. Na což navazuje i další výstavba infrastruktury, respektive 30 nových projektů. »Cílem FOCAC je podpořit investice a činnost čínských a afrických společností v obou směrech a zajistit, aby přidaná hodnota průmyslových odvětví zůstala v Africe. Tím na kontinentu vznikne nejméně milion pracovních míst,« upřesnil Si Ťin-pching

Sociální projekty i vzdělávání

Číně v Africe ale zdaleka nejde jen o podporu průmyslu a obchodu, který je pro Čínu tak důležitý. Za aktivitami FOCAC, BRI a dalších iniciativ se skrývají stovky lidských příběhů, kdy v rámci spolupráce byly vystavěny školy v hůře dostupných oblastech, nemocnice, ale i kulturní centra pro zachování místních tradic. Čína například nabídne 60 000 míst pro odbornou přípravu, zejména pro ženy a mladé Afričany skrze vytvoření strojírenského institutu a v rámci »Luban Workshop«, již běžícího projektu odborného vzdělávání. Na letošním fóru bylo také zmíněno, že v rámci Globální rozvojové iniciativy bude v Africe realizováno 1 000 malých lokálních projektů sociální péče.

Pro Afriku je také velmi důležitá zdravotnická péče, která je v mnoha zemích a krajinách velmi špatně dostupná. »Proto Čína pošle do Afriky 2 000 lékařských odborníků, uskuteční 20 projektů v oblasti zdravotnické infrastruktury a boje proti malárii, bude podporovat investice čínských společností do výroby léčiv v Africe a bude i nadále dělat vše pro to, aby pomohla Africe v boji proti epidemiím.« prohlásil čínský prezident. Čína také poskytne Africe nouzovou potravinovou pomoc v hodnotě jedné miliardy jüanů RMB (přes 3 miliardy korun).

Na podporu výživy obyvatel Afriky také zde vybuduje standardizované zemědělské demonstrační zóny o rozloze 100 000 mu (asi 6 670 hektarů), vyšle do afrických zemí 500 agronomů, založí alianci Čína-Afrika pro zemědělské vědecké a technologické inovace na kontinentu a uskuteční 500 projektů veřejného zájmu. A zřídí v Africe 30 projektů čisté energie, vedle mnoha již realizovaných vodních nádrží, a hydro a solárních elektráren. Vznikne platforma včasného varování před nepříznivým počasím a Čína bude rozvíjet spolupráci s Afrikou v oblasti prevence, snižování a zvládání přírodních katastrof a ochrany biologické rozmanitosti, která je pro Afriku také zásadní.

Podpora na tři roky

Na základě výše zmíněných příslibů budou na právě probíhajícím fóru v Pekinu mezi zúčastněnými zeměmi podepsána řada bilaterálních i multilaterálních smluv a dohod. Tato spolupráce je často domlouvána na tři roky, aby byla na následujícím fóru zhodnocena a případně dále prodloužena.

Pro jejich zajištění poskytne čínská vláda Africe v příštích třech letech finanční podporu ve výši 360 miliard jüanů (1150 miliard korun). Z toho 210 miliard jüanů v úvěrových linkách, 80 miliard jüanů v různých formách pomoci a nejméně 70 miliard jüanů v investicích čínských podniků v Africe. Čína bude rovněž povzbuzovat a podporovat africkou stranu při vydávání dluhopisů Panda na čínském trhu s cílem energicky podpořit čínsko-africkou pragmatickou spolupráci ve všech oblastech.

Pro úspěšnost projektu je ale také zásadní pomáhat udržet na kontinentů stabilní mírové prostředí. Protože pouze v míru lze v klidu rozvíjet jednotlivé projekty a zajistit stabilní obchod. Proto by se Afrika měla stát příkladem spolupráce v rámci Globální bezpečnostní iniciativy. »Poskytneme africké straně neopětovanou vojenskou pomoc ve výši jedné miliardy jüanů RMB, nebo vyškolíme pro Afriku 6 000 vojenských profesionálů a 1 000 policistů a příslušníků pořádkových sil. Čína bude s Afrikou spolupracovat na společných cvičeních, výcviku a hlídkách čínské a africké armády a na realizaci odminovací akce pro Afriku s cílem společně zajistit bezpečnost projektů a personálu,« doplnil Si Ťin-pching.

Afrika jako vzor globální modernizace

I přes velkou pomoc a slibné plány ale Afrika i nadále čelí mnoha vnitřním sociálním i ekonomickým problémům, vojenským konfliktům, a v neposlední řadě pokračujícím změnám klimatu, které zásadním způsobem ovlivňují život nejen na tomto kontinentu. Globální Západ ale jako by na tento kontinent zapomněl. A to přes to, že za řadou lokálních problémů na globálním Jihu přímo stojí.

Jedno africké přísloví říká: »Pravý přítel je ten, s kým sdílíš cestu«. »V dnešním světě, který prochází proměnami, jež nemají za posledních sto let obdoby, jsme bok po boku pracovali na pevné obraně legitimních práv a zájmů obou stran. Tváří v tvář přírodním katastrofám a epidemiím jsme solidárně bojovali a psali dojemné příběhy čínsko-afrického přátelství. Tváří v tvář velké vlně ekonomické globalizace jsme posílili své kapacity a rozvíjeli plodnou spolupráci ve prospěch miliard Číňanů a Afričanů. Vzájemným porozuměním a vzájemnou podporou jsme se stali příkladem pro nový typ mezinárodních vztahů,« prohlásil čínský prezident.

Čína také tvrdí, že na cestě k modernizaci by nikdo neměl zůstat pozadu. Jejím záměrem ale není vnucovat své zájmy. Proto Si již dříve navrhl ve vztazích Číny s Afrikou přístup »pěti ne«: nezasahovat do toho, jak africké země hledají cesty rozvoje, které odpovídají jejich národním podmínkám; nezasahovat do vnitřních záležitostí afrických zemí; nevnucovat africkým zemím cizí vůli; nepřipojovat k pomoci Africe politické vazby; a nesnažit se o sobecké politické zisky při investicích a financování spolupráce s Afrikou.

Zároveň ale vidí obrovský potenciál, který spolupráce v rámci FOCAC má. »Je na nás, abychom spojili síly více než 2,8 miliardy Číňanů a Afričanů, pokračovali ruku v ruce v pochodu k modernitě a prostřednictvím modernizace Číny a Afriky přispěli k modernizaci globálního Jihu. Společně napíšeme nové brilantní stránky do análů lidského rozvoje a posuneme náš svět k zářivé budoucnosti míru, bezpečnosti, prosperity a pokroku,« dodal Si Ťin-pching. Prakticky se tak Afrika, kontinent ležící na periferii zájmů globálního Západu, může brzy stát sociálně rozvinutým prostředím a také silným hráčem na velkém rychle se měnícím globálním hřišti.

Helena KOČOVÁ

Afrika je na cestě rychlého rozvoje, díky Číně – Naše pravda (nasepravda.cz)

(Foto: Canva)

Autor článku

Naše pravda
+ dalšie články od tohto autora

Pridaj komentár

Reviews for Afrika je na cestě rychlého rozvoje, díky Číně

There are currently no reviews for Afrika je na cestě rychlého rozvoje, díky Číně
Scroll to top