Pri čítaní rôznych príspevkov, či už oslavných, kritických či odmietavých, je zvláštne, že svojím obsahom sú väčšinou obmedzené na dôsledky „nežnej revolúcie“ na náš vnútorný spoločenský život a prehliadajú, že „nežná revolúcia“ alebo z vecného hľadiska, reštaurácia kapitalizmu, bola len jedným z momentov rozsiahleho pohybu v strednej a východnej Európe. Podstata či skrytá niť daného pohybu, skrytá v húštine vonkajšieho zdania či v zdaní boja za slobodu a demokraciu, sa v dnešných časoch začína zbavovať svojej „potemkinovskej“ vonkajšej formy a začína vystupovať vo svojej skutočnej podobe. Ukazuje sa, že skutočným zmyslom nežnej revolúcie alebo zvrhnutia tábora socializmu nebolo nič iné ako koristnícke záujmy svetového kapitálu, brúsiaceho si zuby na prírodné a ekonomické bohatstvo tábora socializmu a predovšetkým na bohatstvo Ruska.
Všetky krajiny bývalého socialistického tábora sa opájali nadšením z „potemkinovskej dediny“ slobody a demokracie a samy, za aktívnej pomoci kompradorov nás doviedli do EÚ a NATO, teda pod vojenskú a ekonomickú vládu západného kapitálu na čele s USA.
Rusko sa však vzpriečilo a skutočná podstata pádu socializmu, a teda aj podstata „nežnej revolúcie“ vystúpila na povrch vo svojej nezakrytej forme.
Dnešný ekonomicko-politický a vojnový konflikt medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom, ktorý sa postupne mení na svetovú vojnu, je skutočnou, vonkajším zdaním neskrývanou podstatou pádu socializmu a tým aj našej tzv. „nežnej revolúcie“. Bez odstránenia socializmu, aj v bývalej ČSSR, by USA nemohli nastoliť svoj svetový poriadok či poriadok svetového kapitálu, ktorého skutočným záujmom boli ekonomické a prírodné zdroje bývalých socialistických krajín, poriadok, ktorý dnes vyústil do hrozby svetovej vojny.
Ako je všeobecne známe, skutočné dôsledky spoločenských premien vystúpia na povrch až po určitom čase. My dnes môžeme po 35. rokoch povedať, že tzv. „nežná revolúcia“ niesla vo svojom „lone“ svoj pravý opak. Vo svojom „lone“ niesla predovšetkým zárodok násilia ekonomického, v podobe vykorisťovania pracujúceho človeka. Niesla vo svojom lone zárodok občiansko-politického násilia, medzi odporujúcimi si skupina občanov, tak ako to môžeme vidieť nielen u nás. A nakoniec niesla vo svojom „lone“ zárodok vojnového násilia, ktoré sa dnes posúva k hrozbe svetovej vojny.
Ak sa teda pozeráme na 35. výročie „Nežnej revolúcie“ realisticky, tak výročie nám neposkytuje žiadny dôvod na oslavu, ale nám poskytuje mnoho dôvodov na obavu z nárastu občianskeho násilia a vypuknutia svetovej vojny.
Foto: Účastníci počas zhromaždenia pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie na Námestí Slovenského národného povstania (SNP) v Bratislave. Bratislava, 17. november 2024 (SITA/Jana Birošová)