K otázke úpravy našej hymny som sa doteraz nevyjadroval, pretože som podstate uvedenej snahy nerozumel. Po jej vypočutí mám v zásade ten istý názor ako E. Chmelár. Nová verzia slovenskej hymny stratila svoju pôvodnú podstatu. Pôvodne to bola „revolučná pieseň, ktorá vyzýva k boju za slobodu“. Dnešná verzia hymny tento moment revolučnosti a výzvy k boju za slobodu národa určite nemá, ako keby sme už boli slobodní a teraz nám stačí si ju už len „komótne“ užívať.
Je zvláštne, že v prípade buržoáznej demokracie počúvame zo všetkých strán, že nestačí, ak sme si ju „vybojovali“, ale je potrebné ju neustále aj chrániť, tak v prípade slovenskej štátnosti, to za celé obdobie našej existencie v EÚ ako aj NATO, nikto z politikov dlho nespomínal, ako keby uvedené inštitúcie boli zárukou uchovania našej slobodnej či nezávislej štátnosti.
Otázka slobody či suverenity Slovenska sa dostala do politickej debaty až počas minulých volieb, kedy si strana Smer dala za cieľ posilňovanie našej suverenity, t. j. priznala, že naše členstvo, či v EÚ alebo NATO, nie je žiadnou zárukou suverénnej existencie Slovenska.
Ak si prezident P. Pellegrini vo svojom novoročnom prejave ani nespomenul na výročie našej štátnosti a premiér R. Fico hovorí o „ambícii, aby naša štátnosť prežila“, tak sú to dostatočne jasné signály k tomu, aby sme našu pôvodnú revolučnú hymnu burcujúcu za slobodu národa neodkladali do zberu, ale skôr naopak, aby sme si ju pripomínali nielen počas sviatkov, ale aj počas pracovných dní.
Foto: Výhľad z teplovzušného balóna na Vysoké Tatry a okolie pri západe slnka (SITA/Mária Frisová)
Súvisiace:
Eduard Chmelár – PÁR SLOV K VÝZNAMU SLOVENSKEJ HYMNY A ŠTÁTNOSTI… | Facebook
Pred napísaním komentára sa musíte prihlásiť.
© TVorba.net
Ak by sme dnes už mali POUPRATANÉ všetky naše hospodárske, politické a sociálne problémy, ak by „naše sýpky“ boli preplnené po dobrých úrodách a ak by NAŠE PODNIKY hlásili rekordné hospodárske výsledky z uplynulého hospodárskeho roka a pokladnica štátneho rozpočtu by bola prepĺňaná tými miliardami eur z odvodov a ziskov slovenských podnikov…tak potom by som mal chuť sadnúť si a započúvať sa do jemností odlišnosti „novej hymny“ od starej…ale my sme ako idioti: stojíme na vratkom okraji drobiacej sa podstaty slovenskej spoločnosti a budeme si ako akademici v slonovinových vežiach vyčítať, „čo to tam v tej hymne počujeme iné a ako by to malo byť“…hanba nám!
To už vážne niet čo riešíť na Slovensku?! A čO slovenský štátny znak: ten dvojkríž na trojvŕší?: nezačal sa i keď podľa ústavy SR nejako v ostatnom období náramne zaostrovať na konci až do podoby „halaprtne“ s výrazným ostrým vyznením hrán? …zastavme ich bratia, …
zas nám tu niekto podsúva témy ako „rad na banány za komunizmu“…hanbime sa!