Vo vnútornej aj zahraničnej politike súčasnej slovenskej vládnej koalície sú v mnohých aspektoch neprehliadnuteľné zjavné príznaky príkreho rozporu medzi volebnými programami jednotlivých koaličných strán a nimi doposiaľ vykonávanou vnútornou aj zahraničnou politickou praxou. Zatiaľ najmarkantnejšie sa tento negatívny stav prejavuje v (ne)realizácii týchto programových bodov: návrat suverenity do slovenskej zahraničnej politiky, zabezpečenie nižších cien potravín a energií, okamžité ukončenie dodávok zbraní a munície do konfliktných zón, zastavenie činnosti mimovládnych neziskových organizácií financovaných zo zahraničia.
Slovenská zahraničná politika síce doposiaľ zaznamenala drobné kozmetické zmeny napr. v podobe niekoľkých kontaktných rokovaní s niektorými členskými štátmi BRICS, avšak zatiaľ bez akéhokoľvek výraznejšieho, hmatateľného, pozitívneho dopadu ako na slovenskú ekonomiku tak aj politiku. Vládna koalícia je pri realizácii všetkých kľúčových aspektov svojej zahraničnej politiky naďalej plne servilná vedeniu Európskej únie a NATO. A hovoriť za takýchto podmienok o akomkoľvek smerovaní k suverenite slovenskej zahraničnej politiky je holý nezmysel.
Absencia štátnej suverenity a lokajstvo vládnej koalície voči vedeniu EÚ a NATO sa prejavuje o. i. aj neochotou zabezpečiť spomínané nižšie ceny potravín a energií. Práve naopak, v príkrom rozpore s týmto svojím programovým bodom vláda zaviedla tzv. konsolidačný balíček, ktorý by mal z vreciek slovenských občanov vytiahnuť do štátneho rozpočtu naviac 2,7 miliardy eur, ktoré tam chýbajú zrejme predovšetkým na financovanie horibilných zbrojných zákaziek realizovaných ministrami obrany minulej, ale hlavne súčasnej koaličnej vlády. Konsolidačný balíček teda nie je ničím iným ako povinnou platbou z daní slovenských občanov na konta západných, ukrutne bohatých a nenásytných obchodníkov so zbraňami a ich výrobcov.
Ďalej, k nejakému ukončeniu dodávok zbraní a munície kyjevskému režimu v žiadnom prípade nedošlo. Zo Slovenska vedeného súčasnou vládnou koalíciou sú naďalej dodávané Kyjevu ťažké zbrane cez prostredníkov, na našom výsostnom území sa na komerčnej báze opravuje poškodená ukrajinská bojová technika a vracia sa nazad, pričom munícia a ďalší materiál vojenského charakteru sa tentoraz posiela cez súkromný sektor. Inými slovami, kapitalistickému režimu na Slovensku aktuálne vedenému súčasnou vládnou koalíciou peniaze nesmrdia, ani keď sú zmáčané ruskou krvou.
Rovnako žalostný výsledok mal programovo zakotvený zámer zastaviť činnosť mimovládnych neziskových organizácií financovaných zo zahraničia. Tzv. zákon o mimovládnych organizáciách z dielne SNS bol koncipovaný iba s cieľom mierne zvýšiť transparentnosť ich financovania podľa vzoru Maďarska, kde musia mimovládky zverejňovať mená svojich darcov zo zahraničia a používať označenie „organizácia so zahraničným financovaním“. Samozrejme nejakým zastavením činnosti politických mimovládok na Slovensku nemá táto ľahučká kozmetická úprava vôbec nič spoločné.
Príčina tejto rozporuplnosti medzi proklamovanými programovými zámermi a nedostatočnou mierou ich praktického napĺňania, kedy vláda vedome koná v prospech vedenia EÚ a NATO aj za cenu „uťahovania opaskov“ a na úkor slovenských občanov, jednoznačne spočíva v podriadenej pozícii a vysokej miere servilnosti súčasnej vládnej koalície voči Bruselu a Washingtonu. Hlavným dôvodom toho, že vládna koalícia koná takto v rozpore s vlastným programom je predovšetkým takmer existenčná závislosť slovenskej ekonomiky na bruselských dotáciách a strach ohroziť prísun financií z EÚ a zapríčiniť svojim konaním eventuálne uplatnenie finančných sankcií EÚ voči SR a/alebo vyvolanie nevôle u USA.
KSS vyjadruje jednoznačný nesúhlas s doposiaľ vykonávanou politikou súčasnej vládnej koalície. Za súčasných podmienok nemožno nijako navrátiť štátnu suverenitu bez dostatočne silného sektora štátnej ekonomiky. Stav financií možno konsolidovať bez zbedačovania občanov. Ukončenie dodávok zbraní a munície do konfliktných zón musí byť okamžité a komplexné – žiaden materiál vojenského využitia zo Slovenska nesmie skončiť v rukách kyjevského režimu. Kto naozaj chce na Ukrajine mier, nedodáva tam ani zbrane, ani muníciu. Zastavenie činnosti mimovládnych neziskových organizácií financovaných zo zahraničia musí byť efektívne, konečné a nezvratné.
KSS sa kategoricky stavia proti tomu, aby Slovenská republika bola jednou z tých krajín, ktoré odpovedajú „javol“ na všetky požiadavky Bruselu a Washingtonu. Áno, Slovensko by sa malo odstrihnúť. Nie však od lacných ruských zdrojov a surovín, nie od velice výhodnej eurázijskej spolupráce. Malo by sa odstrihnúť od bezmocného a hlboko ponižujúceho vazalstva voči štruktúram v Bruseli a Washingtone. A vydať sa vlastnou cestou európskej nezávislosti a suverenity.
Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska
9. 11. 2024